Vánoční květiny

Vánoční hvězda

14. srpna 2008 v 11:52 | Evik
Tato rostlina souvisí s legendou pocházející z Mexika. Kdysi dávno na Štědrý den chtěl jeden chudý chlapec pomoci stejně chudým lidem. Bohužel jim nemohl nabídnout nic kromě horlivé modlitby. Podle legendy v místě, kde klečel, vyrostla krásná rostlina s barevnými listy. Jejich květy jsou ale ve skutečnosti velmi malé a proto sami barví listy a vypadá to opravdu jako okvětní lístky. I když nevydává žádnou vůni, máme ji rádi a v naší době si Vánoce bez této magické květiny těžko představíme.

Azalka

30. července 2008 v 10:30 | Evik
Azalka pochází z Číny a Japonska. Potřebuje hodně vody, pokud možno změkčené (a nejlépe dešťové), protože nesnáší vápník.
K vánoční atmosféře se nejvíce hodí červená nebo bílá jako sníh. Pokud Vám bude zdobit byt převážně na okenním parapetu, kde je chladněji (ideálně okolo 15°C), pokvete vám i dva měsíce po Vánocích.

Cesmína

23. července 2008 v 11:18 | Evik
Cesmína ostrolistá
V dávných dobách byla zima obdobím tmy, chladu a smrti, vládu nad světem v té době měly v rukou moc temné síly. Cesmína představovala symbol přetrvávajícího života, ačkoli těžkého a plného strastí. Plody mohly být symbolem krve a obětí, nebo nové krve boha Slunce, který se znovuzrodí o zimním slunovratu. V pověsti o Gawainovi byl Zelený rytíř rytířem Cesmínou, který byl ozbrojen cesmínovým kyjem.
Tato květina je o Vánocích velice oblíbená. Lidé ji používají jako dekoraci,ale ona má i magické využití a chrání váš příbytek. Zdobení cesmínou znamenalo, že dobří duchové přírody tu přes zimu naleznou domov.

Brambořík

23. července 2008 v 11:05 | Evik
Bramboříky obdivujeme pro půvabné květy mnoha odrůd, které mohou být bílé, růžové, fiialové, červeně až karmínově zbarvené. Květy často voní a dají se použít také řezané v kombinaci s dalšími květinami. Protože v teple rychle dokvétají, potřebují stanoviště v chladnějším polostínu. Vyhovuje jim teplota mezi 12-18 °C. Zalévat se mají do misky, měkkou vodou. Odkvetlé květy i se stonkem se odstraňují vykroucením. Po odkvětu se od května omezuje zálivka, počátkem srpna je vhodné rostliny vyjmout z květináčů a hlízy přesadit do čerstvé zeminy, smíšené z listovky, rašeliny a písku. Jedna třetina hlízy má být nad úrovní půdy. Pravidelná péče, vhodná teplota a přiměřená zálivka pěstitele odmění záplavou nových květů.
 
 

Reklama