Rady a triky

Co stihnout v měsíci říjnu...

6. října 2012 v 23:21 | Eva
Co stihnout v měsíci říjnu, abychom to mohli využít na Vánoce?
 • vyrazit si do lesa a posbírat pár hub... Ty nakrájíme na kousky a dáme do mrazničky, budou se nám hodit při přípravě štědrovečerního houbového kuby.
 • zavařit dýni. Pokud bydlíte v bytě, nebo na zahradě dýně nepěstujete, stačí si nějakou koupit, můžete ji zavařit ve formě kostiček, nebo jako marmeládu. Velmi dobré je také ji zavařit na jiný způsob, například přidat kousek ananasového aroma a máme z toho ihned jinou surovinu.
 • začít s nákupem dárků, zjistit si co by se tak líbilo Vašim blízkým a vyrazit do obchodu nebo se podívat na internet.
 • usušit bylinky. Máte-li na zahrádce bylinky, otrhejte je a nasušte, použití je poté různé- do omáček, bramborového salátu, okořenění kapra...
 • vyrobit křížaly, stačí posbírat jablka, nakrájet je na plátky a dát sušit na pečící papír na radiátor, sušičky nebo do trouby. Ty pak můžete přikusovat k filmu nebo použít do zimních čajů. Lze je také mírně poprášit skořicí, je to lahůdka. Nebo místo plátků, jablka nakrájíme na kostičky a usušíme, přidáme do vánočního cukroví, vánočky nebo štoly. Kromě jablek sušíme i hrušky, švestky, pomeranče aj.
 • pořídit do zásoby domácí med.
 • naložit pomerančovou nebo citronovou dužinu do rumu či slivovice, skvělý základ pro cukroví nebo vánoční nápoje.

Jak stihnout celé Vánoce za dva týdny?

11. prosince 2011 v 21:24 | Eva
Do Štědrého dne zbývají necelé dva týdny, někteří lidé mají již všechno zařízené- od stromečku a dárků, přes kapra, po úklid a cukroví. Pokud ale mezi takové lidi nepatříte a právě naopak teprve s vánočním naladěním začínáte, nezoufejte a přečtěte si tento článek, kde Vám poradím kdy a jak vše zvládnout.

NEDĚLE: Udělejte si seznam vánočních dárků, popřemýšlejte co by komu udělalo radost a kde se to dá sehnat, bohužel na zahraniční servery jako je ebay.com už nezbývá čas, tudíž musíte zabrousit v tuzemských obchodech.

PONDĚLÍ: Vyzbrojte se plnou peněženkou peněz a vyrazte na nákupy- podívejte se:
 • do dárkových obchodů na něco pro babičku, maminku a manželku
 • do lihovin na něco pro tatínka nebo manžela
 • do rybářských potřeb (pro tatínka, dědečka, manžela, strýčka)
 • do drogerie nebo parfumerie (dárky pro sestru, manželku, dceru...)
 • nezapomeňte na hračkárnu, zde uděláte radost malým dětem (syn, dcera, synovec, neteř, vnučka, vnuk, malý sourozenec)
 • do knihkupectví, dárky odsud potěší zejména knihomoly (děti, tatínka), v některých prodávají i krásně zdobené kalendáře (ty jsou důležité) a diáře (dárek pro sestru, manželku, dceru, manžela)
 • do hudebnin (dárky pro syna či dceru muzikantku)
 • do zdravých surovin, kde nemusíte pořídit jen potraviny, ale také knihy pro všechny, kteří chtějí žít zdravě
 • do obchodu s oblečením a botami (dárek zejména pro dceru, sestru, manželku-dávejte si ale pozor, každý má jiný vkus)
 • do bižuterie (dají se zde sehnat dárky za pár korun, které ale budou člověka zdobit i několik let- dárky pro ženy a dívky)
 • do zlatnictví, to si vybírejte pečlivě (dárky pro kohokoliv)
 • samozřejmě důležité je i elektro (popřemýšlejte kdo to po Vás chtěl ten fén a o jaký mobilní telefon Vás prosil syn)
 • do železářství- zde si přijdou na své kutilové- boxy se šroubky, vrtačka, elektrické kladivo (pro manžela, dědečka, tatínka
Pokud ale neseženete v kamenných obchodech přímo to co máte na seznamu, obraťte se na internet. Zde můžete zadat na zbozi.cz , po čem toužíte a téměř se 100% úspěšností budete úspěšní, často na internetu bývají věci i o mnoho levnější než v obchodech.


ÚTERÝ: Zajděte do papírnictví a nakupte vše potřebné pro balení dárků- vánoční papír, izolepu, mašle, dárkové tašky a celofán. V papírnictví nezapomeňte ani na pohledy, látkové mašle na perníčky a jmenovky na dárky. Zabalte dárky a ozdobte mašlemi. Dnes nakupte všechny potřebné suroviny a pusťte se i do přípravy těst na cukroví, pokud se ale nechcete cukrovím zaobírat, běžte do cukrárny a objednejte si jej.

STŘEDA: U známého rybáře si domluvte kapra, pokud nikoho takového nemáte nevadí, před Štědrým dnem se kapříci budou prodávat na každém rohu ve Vašem městě. Kupte živý vánoční stromeček (lze koupit u velkých hypermarketů, ale lépe koupit v menších městech u myslivců nebo zahrádkářů, kde se o stromky starají podstatně lépe a tudíž i déle vydrží).

ČTVRTEK: Pokud máte udělaná těsta, začněte s vykrajováním cukroví. Za celý den nad válem si zasloužíte malou odměnu- napusťte si vanu plnou pěny, do které nakapte pár kapek vánočního aromaoleje a nalejte sklenici mléka. K tomu si pusťte svíčky a relaxujte.

PÁTEK: Pátek je ve znamení balení zbývajících dárků, pusťte si k tomu nějaký pěkný film (tip na film v rubrice Vánoční filmy). Až budete hotovy pusťte se do zdobení a slepování vykrájeného cukroví, pokud si jej ale budete kupovat máte volný den- užijte si ho!


SOBOTA: Pusťte se do úklidu a zdobení domova- umyjte okna, vyperte záclony, setřete prach, vyluxujte, dejte větve smrku a cesmíny do váz. Vytáhněte z půdy vánoční svícny a světýlka do okna.

NEDĚLE: Vyrazte do města načerpat vánoční atmosféru při poslední adventní neděli a zapalte poslední svíčku na věnci. Na trzích si kupte svařák a pečená jablka nebo kaštany, běžte na návštěvu za kamarádky a popřejte jim krásné Vánoce.

PONDĚLÍ: Vše podstatné máte... Teď se snažte doladit detaily. Zapněte si aromalapičky, které Vám navodí příjemnou atmosféru. Udělejte pár kousků nepečeného cukroví a uložte do chladu k ostatnímu. Běžte do drogerie a nakupte vše co budete potřebovat během vánočních svátků- ubrousky, papírové utěrky, detergent, alobal, sáčky do koše aj. Dnes se v obchodech porozhlédněte i po malých posledních drobnostech, které dáte blízkým pod stromek a zabalte je.

ÚTERÝ: Pošlete vánoční pohlednice blízkým, příbuzným a přátelům, dobijte si telefon na psaní SMS o Štědrém dnu. Vyrobte pravý domácí vaječný koňak a uložte mezi všechno cukroví do chladu. Běžte pro kapra.

STŘEDA: Zajděte do lékarny a nakupte vše důležité- léky na bolest hlavy způsobené pobíhajícími dětmi u stromečku, mast na drobné popáleniny od prskavek, kapky na pálení očí od dýmu ze sporáku při přípravě vánočního menu, mast na modřiny způsobené od špuntu šampaňského a v neposlední řadě léky na bolest břicha po přecpání se bramborovým salátem.

ČTVRTEK: Vytáhněte ozdoby na stromek ze sklepa a půdy a ozdobte jej (pokud jej nazdobíte už dnes můžete si úžívat "Štědrého dne dva dny předem"), a pokud Vám zbyli nějaké perníčky s mašličkou dejte je na stromek také, vykouzlí pravé české Vánoce. Po nazdobení vysajte a setřete prach. Zapalte svíčky ve svícnech a aromalampách.


PÁTEK: Běžte na obrovský nákup potravin, vyzbrojte se ale pevnými nervy, protože obchody budou plné. Nezapomeňte na to nejdůležitější- strouhanku na kapra, na sušené houby na houbového Kubu, brambory do salátu, pití a alkohol. Nejlépe si ale ještě předtím napište seznam surovin, které budete kupovat. Naložte si kapra do marinády nebo piva, udělejte domácí vánočku.

SOBOTA: Vařte, pečte, smažte! Až budete mít hotovo napište přátelům vánoční SMS s přáním krásných Vánoc a pak už jen usrkávejte vaječného koňaku, dívejte se na pohádky a čekejte na Ježíška.

Marcipán

11. července 2010 v 20:30 | Evča
Jesliže se Vám nechce na každý dort kupovat potahovací hmota v obchodě a chcete si tento marcipán udělat sami v pohodlí domova, máme pro Vás zaručený a vyzkoušený recept...

Budeme potřebovat:
 • 1 krabice sušeného polotučného mléka
 • 1 plechovka Salka
 • 1 kávová lžička oleje
 • 1 dcl vody
 • potravinářské barvivo podle libosti
Vánoční i svatební dort
Veškeré suroviny opatrně smícháme dohromady a zpracujeme. Vytvoříme tuhé těsto, které rozválíme (tloušťka dle libosti). Pokud máme těsto poněkud měkčí až lepivé, přidáváme suš. mléko a trošku cukru, pokud by tomu bylo naopak a těsto by bylo tuhé tak, že by nešlo rozválet použijeme vodu. Marcipánovou hmotou nemusíme jen dort potáhnout, ale můžeme z ní i vymodelovat různé předměty (kytičky, mašličky, hvězdičky, různé vánoční ozdoby, apod...) Je to na Vás! Chceme-li docílit, aby marcipán voněl Vánoci, přidáme kousek vanilkového cukru nebo medu.

Dobrou chuť!

Věnujte zážitek!

26. listopadu 2009 v 15:17 | Evik
Na TÉTO stránce najdete spoustu skvělých nápadů na obdarování svých blízkých krásným dárkem. Můžete si tu vybrat dárek pro maminku, tatínka, sestru, dceru, syna, kamarádku, babičku, dědečka a další. Vyberete si z obrovské škály nápadů, inspiraci i pro Vás?
Co takhle Zorbing?
Kurz vaření?
Nebo let balonem pro dva?
Stačí se jen rozhodnout! Každopádně bohatého a štědrého Ježíška!

Vánoční kalendář "povinností"

16. listopadu 2009 v 16:06 | Evik
Každá správná hospodyňka ví, že pokud chce prožít Vánoce v klidu a zároveň si je skvěle užít, musí si veškeré své plány a povinnosti přesně rozvrhnout. A pokud i Vy chcete takové Vánoce zažít, inspirujte se...
Na papír nebo do diáře si vyrobte kalendář všech Vašich plánů, podle kterého poté vše řešte, kupujte, zdobte apod. Jestliže s tím nemáte moc velké zkušenosti, nezoufejte a podívejte se na náš inspirativní plánovač!
Kalendář "Vánoce 2009":

29.11.-3.12.2009
- generální úklid domácnosti (mytí oken, důkladné luxování, úklid před domem apod...)
- začněte s výzdobou vašeho domu
- sepište seznam všech dárků pro své blízké, rodinu, přátele
- objednejte dětem návštěvu Mikuláše, kupte sladkosti a udělejte balíčky

4.12.-10.12.2009
- upečte cukroví např. perníčky, rohlíčky, pracny (to které se musí rozležet)
- nakupte CD s vánočními koledami
- myslete na nákup dárků!!!
11.12.-15.12.2009
- rozešlete vánoční přání nebo pohlednice poštou
- upečte další várku vánočního pečiva a cukroví
- naplánujte si kam a kdy o svátcích vyrazíte se svou rodinou (hory, chalupa, vánoční posezení...)
- vydejte se na nákup trvanlivých potravin

16.12.-20.12.2009
- kupte vánoční stromeček
- dokončete úklid bytu (luxování, utírání prachu)
- nakupte vánoční květiny (vánoční hvězda, hyacinty), které provoní a osvěží Vaši domáctnost
- kupte vánoční aromaolejíčky, františky, purpuru a prskavky
-vyrobte nepečené druhy vánočního cukroví
- dokupte vánoční dárky
21.12.-24.12.2009
-udělejte velký vánoční nákup potravin
- kupte kapra
- ozdobte vánoční stromeček
- upečte vánočku nebo štolu

Vůně pomerančů

9. prosince 2008 v 12:16 | Evik
Pokud se nechystáte péct, ale stejně byste chtěli, aby Váš domov příjmně vánočně voněl, vyzkoušejte náš "recept". Vezměte si pomeranče a pytlíky hřebíčku (jestliže jse pečící anitalent- hřebíček je koření ne nářadí!!!). Do pomerančů napíchejte hřebíčky a položte na misku. Stačí pár hodin a Váš byt bude kráně vánočně provoněn. Pomeranče pak můžete použít i k jako dekoraci do domu...

Proutěné kuličky

9. prosince 2008 v 9:53 | Evik
Pokud nemůžete sehnat báňky ve vaší oblíbené barvě nebo v barvě, kterou chcete dát na stromeček, nezoufejte...Poradím Vám. Kupte si v prodejně zahrádkářských potřeb nebo v obchodě s aranžérskými potřebami proutěné kuličky (stojí cca 10 Kč) a ty si poté nabarvěte temperou ve vaší oblíbené barvě.
Na tento nápad jsem přišla náhodou. Nemohla jsem nikde sehnat fialové baňky a jedna naše sousedka měla na dveřích věnec s proutěnými kuličkami v růžové barvě. A v té chvíli mi to došlo...Proč si ztěžovat život, když se dá zjednodušit...

Čerstvé květiny i na Vánoce

18. září 2008 v 10:03 | Evik
Pokud koncem září zasadíte hyacinty nebo tulipány můžete se i o Vánocích těšit z čerstvě rozkvětlých květů těchto rostlin...
Že nevěříte?
Dám Vám recept...
Koncem září zasaďte hyacinty nebo tulipány do květináče pouze do poloviny cibulky a dejte do chladné místnosti. Chlad totiž zpomaluje odkvétání květů a listů.
 • Tip na závěr: Pokud již v září víte do jakých tónů budou laděny letošní Vánoce, využijte výběr barev. Chcete mít letošní Vánoce zlaté, zvolte žluté či bílé barvy květin, mají-li být laděny do fialova nebojte se tuto barvu také využít.

Jak na kapříka?

2. srpna 2008 v 12:23 | Evik
Kapra nebo jakoukoliv jinou rybu na smažení neobalujeme předem, ale těsně před přípravou jídla.
Trojobal by jinak zvlhkl a při smažení z porcí opadal.
A ještě něco...smažená ryba bude křehčí, když ji ještě před obalením namočíme do slaného mléka.

Co se ztvrdlým perníkem?

21. července 2008 v 16:25 | Evik
Radí Renata Ištoková, majitelka cukrárny Mamka:
Leckomu se jistě stalo, že mu koupený nebo i doma upečený perník po čase ztvrdnul na kost. Co potom s ním? "Určitě ho nevyhazujte," radí Renata Ištoková. "Jednoduše ho rozbalte a položte do mísy s ovocem, kde opět zvláční, natáhne vlhkost i ovocnou vůni. Na tuto fintu jsme přišli kdysi úplně náhodou. Bylo nám líto tvrdé perníčky vyhodit, tak jsme je rozvěsili po celém bytě pro ozdobu. A pár se jich ocitlo i v míse s ovocem. Když jsme potom zjistili, jak jsou dobré, málem jsme se o ně poprali…"
 
 

Reklama