Srpen 2010

Nejoriginálnější dárky

19. srpna 2010 v 23:21 | Evča |  Kde a jak nakupovat?
Lámete si hlavu s tím, co by udělalo Vašim blízkým radost pod stromečkem? Chcete pro ně vybrat něco velice originálního? Tak se podívejte na naše tipy a inspirujte se...

Dárek pro kuřáky ZDE
Dárek
Dárek pro gurmány ZDE
Dárek
Dárek pro pěstitele ZDE
Dárek
Dárek pro romantiky ZDE
Dárek
Dárek pro milovníky adrenalinu ZDE
Dárek

Vánoční trhy v Brně

6. srpna 2010 v 11:55 | Evča |  Vánoční výlety
Jako každý rok, tak i letos se v prostorách brněnského výstaviště konají tradiční vánoční trhy. Tato kulturní akce bude trvat od 4.12. do 12.12.2010. Můžete se zde občerstvit svařenými víny a perníčky, nakoupit originální a krásné dárky nebo jen vdechnout vánoční atmosféru linoucí se po celém Brně!
Trhy

Panna Maria

5. srpna 2010 v 14:05 | Evča |  Svatá rodina
Panna Maria
Panna Maria je v křesťanství i islámu matkou Ježíše Nazaretského a snoubenkou Josefa tesaře. Maria je též označována jako Bohorodička. Nauka o neposkvrněném početí Panny Marie tvrdí, že Maria byla při početí svého syna ušetřena prvotního hříchu.
Bydlela v Nazaretě s rodiči, pocházela z rodu židovského krále Davida. Jednou se Marii zjevil archanděl Gabriel a pozdravil ji slovy, které se staly základem modlitby používané dodnes mezi vyznavači marianského kultu: "Buď zdráva, milostí zahrnutá, Pán s tebou." a oznámil jí, že se stane matkou zaslíbeného Mesiáše, ačkoli zůstane pannou. Maria se podrobila Boží vůli a jejímu snoubenci Josefovi se zjevil ve sně anděl, který mu oznámil: "Josefe, synu Davidův, neboj se přijmout Marii, svou manželku; neboť co v ní bylo počato, je z Ducha svatého." Josef si ji pak vzal k sobě, navzdory tomu, že byla těhotná.
Mezitím Augustův výnos o sčítání lidu stanovil, aby každý odešel do svého rodného města a dal se tam zapsat. Proto se Josef s těhotnou Marii vydal na cestu do Betléma. V hostinci nenašli ubytování, protože město bylo plné a tak byli nuceni přespat ve chlévě. Tak se stalo, že se Ježíš narodil tam. Poté následoval útěk do Egypta, jelikož král Herodes usiloval o Ježíšův život.

V Anglii začal vánoční prodej...

3. srpna 2010 v 22:00 | Evča |  Co mi cvrnklo do nosu...
Když srpnové horko z rozpálené Oxfordské třídy uprostřed Londýna zažene kolemjdoucí do vyhlášeného obchodního domu Selfridges, asi mají ještě dlouho pocit, že jim letní slunce způsobilo úpal.
Obchodní dům, který si zahrál také ve filmu Láska nebeská, totiž zahájil vánoční prodej a v jednom oddělení tak už od 1. srpna hrají koledy, září nazdobené vánoční stromky a blýskají se nápisy "Šťastné a veselé". Vždyť do Vánoc zbývá už jen 149 dní!SelfridgesA provozovatelům obchodního domu nepřipadá zvláštní, že mezi stromky, soby, různobarevnými koulemi a světelnými řetězy pobíhají lidé v tričku a kraťasech. Na druhou stranu, provozovatelé tohoto gigantu zatím ještě kvůli Vánocům nešílí! Největším svátkům v roce vyhradili "pouze" jedno oddělení. 

Starodávné valašské večeře

3. srpna 2010 v 14:52 | Evča |  Zvyky, pověry a tradice
Nikdo z nás si zřejmě nedokáže představit Štědrý den bez tradiční rybí polévky, kapra a bramborového salátu, pozobávání čokoládových figurek ze stromečku a ochutnávání různých druhů cukroví...
Ale jak vypadala jídla na Vánoce před dávnými dobami? Čím se tehdy hostili lidé na Valašsku?
Naši předkové by dnes před štědrou a luxusní večeří jen kroutili hlavami! Střídmost a jednoduchost- to byla hlavní motta tehdejších svátků.
Frgále
 Štědrovečerní stůl býval ve valašských chaloupkách sice pestrý a hostina sestávala až z devíti chodů, ovšem tvořily ji pouze suroviny, které byly v hospodářství k mání, nebo jednoduché pokrmy z nich. Navíc porce nebyly velké. Na stole nesměla chybět žádná plodina, která se v hospodářství pěstovala, což mělo zajistit dobrou úrodu i v příštím roce.
Pražené kaštany
Na stole jsme tedy mohli nalézt, cibuli, česnek, obilí, ořechy, jablka a pokrmy jako např. štrůdl, tvarohové frgále, pohankové kaše, pražené kaštany apod...