Srpen 2008


Pro netrpělivé děti

20. srpna 2008 v 11:33 | Evik |  Jak si zkrátit čekání na Ježíška?
Chvilka před otevíráním dveří do obývajícího pokoje, kde stojí u krbu obrovský, krásně nazdobený vánoční stromeček patří k těm nejnapínavějším, ale také velice netrpělivým. Proto jsem pro Vás připravila pár her, které si s dětmi můžete zahrát, zatímco Ježíšek bude nadělovat pod stromeček. Vaše malé ratolesti se jimi zabaví a pár posledních minut před rozbalováním dárků jim bude ubíhat daleko rychleji.
1. Bezabeze
Tato hra je určena pro nekonečno mnoho lidí. V této skupině, ale její pravidla musí znát jen jeden člověk. Každý řekne jedno slovo a ten co zná pravidla , řekne buďto "ano" nebo "ne". Ano řekne v tom případě, že slovo neobsahuje písmeno A ani písmeno E (Bezabeze- bez a bez e). Ne řekne pokud slovo obsahuje jedno nebo i obě z těchto písmen. Např. strom- ANO, auto- NE, kolo- ANO, srdce- NE, kačer- NE.
Všichni ostatní kromě toho co pravidla zná, musí přijít na to v čem tato hra spočívá.
2. Bas-Fis
Hra je určena také pro jakékoliv množství lidí, ale hráči musí být trochu starší. Začne se počítat od jedné- 1,2...ale tak, že místo čísla které je dělitelné trojkou řeknete bas a místo čísla dělitelného pětkou fis. Tak např. 1,2,bas,4,fis,bas,7,8,bas,fis,11,fis,13...
Pokud ovšem narazíte na číslici která je dělitelná pětkou i trojkou zároveň řeknete jednoduše Bas-Fis. Pokud se spletete vypadáváte ze hry.
3. Pohybovač
Hra je opět určena pro více lidí. Ovšem tuto hru můžete hrát i s menšími dětmi. Jeden člověk se pošle za dveře a ostatní se domluví na tom kdo bude hlavní pohybovač, po kterém budou všichni jeho pohyby opakovat. Člověk, ketrý je za dveřmi se pozve do místnosti, ve které se již všichni dali do pohybu podle hlavního pohybovače. Ten, kdo byl za dveřmi musí uhodnout kdo je hlavním pohybovačem. Ten mění své pohyby, tak aby ten co hádá nic nepoznal a neodhalil ho.
4. Zásah proudem
Hra se hraje ve dvou skupinkách, které mezi sebou zápasí. Skupinky musí mít stejný počet osob. Hra je určena pro menší i větší děti. Skupinky si sednou naproti sobě, do tzv. vláčku, to znamená, že osoby ze stejné skupiny sedí za sebou. Jeden člověk, který nepatří ani do jedné skupiny si musí sednout doprostřed před ty, jenž jsou ve svém "vláčku" první. Dále pak je ještě potřeba mince a jakýkoli předmět, který se dá snadno uchopit- tužka, polštář, ovladač, autíčko...
Mince se dá člověku který sedí před oběma skupinkami a tužka, či jiný předmět se dá doprostřed za obě skupiny. Vždy jen první ze skupiny se dívá na toho, který drží minci a ostatní ze skupiny se dívají na tužku. Když člověk, sedící před skupinami hodí mincí orla nic se neděje, když hodí pannu, musí první ze skupiny poslat signál dalšímu a ten dalšímu, až se signál dostane k poslednímu člověku ve skupině a ten musí rychle chytnout tužku. Která skupina popadne tužku dříve, připíše si bod.
Tento článek je vlastnictvím majitele blogu. Jakékoli rozšiření článku je trestáno.

Vánoční hvězda

14. srpna 2008 v 11:52 | Evik |  Vánoční květiny
Tato rostlina souvisí s legendou pocházející z Mexika. Kdysi dávno na Štědrý den chtěl jeden chudý chlapec pomoci stejně chudým lidem. Bohužel jim nemohl nabídnout nic kromě horlivé modlitby. Podle legendy v místě, kde klečel, vyrostla krásná rostlina s barevnými listy. Jejich květy jsou ale ve skutečnosti velmi malé a proto sami barví listy a vypadá to opravdu jako okvětní lístky. I když nevydává žádnou vůni, máme ji rádi a v naší době si Vánoce bez této magické květiny těžko představíme.

Super vánoční hry

13. srpna 2008 v 20:21 | Evik |  Jak si zkrátit čekání na Ježíška?
Chcete si vystřelit ze Santy, nachystat mu pár naschválů a užít si přitom velkou legraci. Potom je tato hra přímo stvořena pro Vás. Tak hodně štěstí.
Buďte nemilosrdní zimní zabíječi. Se svými sněhovými koulemi se strefujte do lidí, čím víc jich strefíte, tím lépe. Tak přeji dobrou mušku!!!
Pomozte Casperovi chránit jeho přítelkyni Holly, před záludnostmi svých zlých strýčků. Určitě si poradíte a malá Holly bude díky Vám a Casperovi v bezpečí.

Vanilka

8. srpna 2008 v 10:15 | Evik |  Vůně Vánoc
Vanilka přišla do Evropy až po objevení Ameriky. Už předtím ji ale domorodci používali ke kořenění kakaa a čokolády, k výrobě voňavek a léčiv. Připisoval se jí také příznivý vliv na srdce a dobrou náladu.
Vanilka patří mezi nejjemnější a nejdražší koření. Chutná nasládle kořenitě a překrásně voní. K Vánocům nezbytně patří stejně jako vanilka. Využívá se zejména jako koření do vanilkových rohlíčků (recept v rubrice Vánoční cukroví, článek Vanilkové rohlíčky). Skvěle dokáže navodit pravou vánoční atmosféru.

Sviť, světýlko..

6. srpna 2008 v 18:09 | Evik |  Jak nazdobit stromek?
Svíčky na vánočním stromečku mají jednoduchý význam: když vyšla nad Betlémem hvězda, která zvěstovala narození Spasitele, zářila až tak mnoho, že ji vidělo velké množství lidí ve světě... Ukazovala jim cestu k Betlému. Každý rok, se proto zapalují svíčky, které mají za úkol svítit lidem na cestu stejně jako kdysi hvězda betlémská.
Svíčky se také v dávných dobách používali jako každodenní svítidlo, proto nesměli chybět ani na Štědrý den.

Perníčky na stromek

6. srpna 2008 v 15:34 | Evik |  Jak nazdobit stromek?
Perníčky jsou nedílnou součástí vánočního jídelníčku. Krásně a příjemně voní i chutnají. Můžete je však také použít jako ozdůbky na stromeček...
Zdobí se vaječnou polevou. Nejčastěji se již ozdobené doplňují červenou mašličkou a věší. Nádherně také vypadají vedle fialové barvy.
Jsou vskutku krásné. Nemyslíte?
Recept na tyto perníčky najdete na tomto blogu v rubrice Vánoční cukroví, článek Perníčky.

Perníčky

6. srpna 2008 v 15:13 | Evik |  Vánoční cukroví
  • 500 g hladké mouky
  • 250 g moučkového cukru
  • 2 lžíce mletého koření (směs badyánu, kardamomu, hřebíčku, skořice, vanilky, nového koření, anýzu a špetky černého pepře)
  • 1 až 2 lžíce kakaa
  • strouhaná citrónová kůra
  • 0,5 lžičky jedlé sody
  • 150 ml medu
  • 2 vejce
  • 2 lžíce rumu
Všechny sypké ingredience a koření na vále promíchejte a vytvořte důlek. Do něj nalijte v horké vodní lázni našlehaný med společně s vejci a rumem. Ač se to bude zdát zpočátku nemožné, zadělejte ze všeho důkladně těsto (ale nesmí být příliš vláčné, jinak se bude při pečení roztékat). Zabalené v mikrotenu je nechte několik dní v chladu odležet. Po dalším prohnětení z něj vyválejte plát, vypíchněte tvary a zvolna je pečte na plechu potřeném voskem nebo slabě olejem dorůžova. Perníčky můžete potřít před pečením směsí žloutku a rumu, případně hned po upečení dextrinovým sirupem.

Vánoce pro domácí mazlíčky

6. srpna 2008 v 15:01 | Evik |  Co mi cvrnklo do nosu...
Obchodníci v USA si mnou ruce. A mají proč! Vánoce jim totiž v minulém roce přinesly 71 miliónů nových klientů. Přesně tolik domácností "za oceánem" vlastní chlupatého domácího mazlíčka, kterému je při plánování největších svátků v roce věnována stejná péče jako lidem.
Domácí zvířátka se o Vánocích mají i daleko lépe než lidé. Jejich páníčci jim pořádají večírky, berou je do salonů krásy, dopřávají jim jídla hodné králů...
Z průzkumu minulé zimy vyplynulo, že 90 procent Američanů považuje svého chlupatého přítele za rovnocenného člena lidské rodiny a 65 procent z nich kupuje svým zvířecím miláčkům během svátků nákladné dárky.
Takže i pro Vás chlupáčci Krásné Vánoce!

Zelená

6. srpna 2008 v 14:39 | Evik |  Barvy Vánoc
Zelená barva se ve vánočním čase nejvíce kombinuje s barvou červenou. Těmito barvami nic nezkazíte, protože obě dvě jsou veselé a energické. Zelená se dále kombinovat nedoporučuje, jelikož o Vánocích je jí až až a s barvou jinou než je červená by vypadala neesteticky a přeplácaně.
Zelená barva je s Vánoci spojena především zeleným vánočním stromeček a zeleným jmelím, které je poseto bobulemi, jako by na ně z nebe spadly perly.
Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní.